Menu
Menu

Erfarne holdinstruktører til SATS

Sjælland SATS Danmark Ansøgningsfrist: 2022-12-31


Når du arbejder i SATS, er din vigtigste opgave at inspirere og motivere vores medlemmer med positive træningsudfordringer, store som små. Vi vil hjælpe med at gøre motion til en god vane og dermed gøre vores bedste for at tackle en af de største sundhedsudfordringer i vores tid.

 

Vi leder efter dig med glimt i øjet, god formidlingsevne og stor passion for at give andre en følelse af succes i forbindelse med træning.

Elsker du træning, og har du et brændende ønske om at gøre andre mennesker sundere og gladere?

I SATS arbejder vi hele tiden på at give vores medlemmer den bedste træningsoplevelse. Derfor søger vi lige nu instruktører, som allerede har en holdtræningscertificering og som gennem inspirerende og motiverende undervisning, kan sikre vores medlemmer en sjov og effektiv træning med fokus på høj kvalitet og faglighed. 

Sådan kan du være med til at gøre en forskel

Som holdinstruktør hos SATS er du en vigtig ambassadør for os, og du bidrager til at hjælpe medlemmer med at få succes med deres træning. Alle vores instruktører leverer ekstraordinær service til vores medlemmer, uanset hvornår og hvor vi møder dem i centret. Som instruktør hjælper du SATS med altid at levere de bedste produkt- og træningsoplevelser, og sammen med dine kolleger er du med til at sikre, at vores medlemmer altid mødes af et ryddeligt, rent og indbydende center.

Vi ønsker vores medlemmer skal føle sig trygge, når de deltager i holdtræning, og at de modtager den samme gode oplevelse hver gang de besøger et SATS center og deltager i gruppetræning. Derfor er det vigtigt, at du forbereder dig grundigt til dine undervisningstimer og at du underviser i overensstemmelse med SATS-retningslinjerne.

Kan du genkende dig selv i følgende?

 • Du har erfaring som gruppeinstruktør, og du underviser professionelt og med stor passion og selvtillid.
 • Du brænder for at give deltagerne i dine timer en positiv oplevelse, som opmuntrer dem til at vende tilbage igen og igen
 • Dine træningstimer er inspirerende og motiverende og kendetegnes ved et højt kvalitetsniveau
 • Du nyder at undervise, og du motiveres af at hjælpe andre til at få succes i deres træning
 • Du er imødekommende og positiv, og du udviser stor loyalitet over for SATS og leverer ekstraordinær medlemsservice
 • Du er omhyggelig med at følge procedurer, og du respekterer regler og retningslinjer samt sørger for at overholde start- og sluttiderne
 • Du har en grundlæggende overbevisning om, at fysisk og mental aktivitet bidrager til at forbedre folks hverdag
 • Du har gennemført en godkendt uddannelse for gruppetræningsinstruktører
 • Du kan identificere dig med vores værdier: I put Members first, I am Accountable, I am Professional and I am Extraordinary. 

De bedste argumenter for at blive en del af teamet

Som ansat hos SATS er du med til at gøre en vigtig samfundsindsats. Du er med til at hjælpe enkeltpersoner med at få et bedre liv, nå et mål eller måske gøre en drøm til virkelighed. Det er det, der gør, at vi SATS-medarbejdere sandsynligvis har en hyggeligere, sundere og sjovere arbejdsdag end mange andre. Derudover får du:

 • En rolle i et dygtigt og professionelt team, hvor vi sammen løfter vores kompetencer og hjælper hinanden med at lykkes
 • Mulighed for at arbejde med et vigtigt og spændende produkt i konstant udvikling
 • Gode udviklingsmuligheder, blandt andet via vores interne uddannelsestilbud SATS Academy
 • Gratis adgang til at træne hos os i hele Norden og gode rabatter på de varer og tjenester, som vi tilbyder
 • Mulighed for at være med til at gøre andre mennesker sundere og gladere.

Vi ansætter instruktører løbende, når der bliver behov for det i de enkelte centre. Som instruktør kan du være ansat fra én enkelt time om ugen til flere timer om ugen - det aftaler vi individuelt, når vi møder dig. Skriv til os i din ansøgning, hvad du er uddannet til at undervise i, og send din ansøgning og CV til os via linket her på siden - vi glæder os til at høre fra dig!

Tal og fakta

SATS er Nordens største træningskæde med 250 fitnesscentre, cirka 650.000 medlemmer og 9.000 medarbejdere. Vi hviler dog ikke på laurbærrene og har ambitioner om yderligere vækst, både i Norden og i resten af Europa. Vi har en spændende fremtid foran os og ønsker dig velkommen på rejsen.