Menu
Menu

Serviceteknikker til SATS Danmark

Lyngby SATS Servicekontor Ansøgningsfrist: 2022-10-23

Når du arbejder i SATS, er din vigtigste opgave at inspirere og motivere andre på deres eget niveau med positive udfordringer, store som små. Vi vil hjælpe med at gøre motion til en god vane og dermed gøre vores bedste for at tackle en af de største sundhedsudfordringer i vores tid. Som en del af vores team får du også udfordringer, store og små. Her kan du udvikle dine evner og altid arbejde på at blive den bedste version af dig selv.

De bedste argumenter for at blive en del af teamet 

Som Servicetekniker i SATS arbejder du blandt vores medlemmer på centrene, og du er altid venlig og imødekommende som del af SATS brandet. Det forventes, at du har en interesse for træning, og at den interesse afspejler sig i din måde at agere på overfor vores medlemmer og medarbejdere.

Som SATS servicetekniker er du ansvarlig for at sikre, at drift, service og vedligeholdelse af vores tekniske inventar fungerer optimalt. Vi stræber efter at overgå forventningerne inden for både service og teknisk kompetence, hvilket betyder, at du i mødet med vores centre gør en forskel. Vi vil sikre, at SATS har markedets bedste produkter og bedste fitnesscenter.

Sammen med dine kolleger i centeret er du derfor med til at sikre, at vores medlemmer har en positiv oplevelse, hvilket betyder at holde centret i god stand og handle løsningsorienteret i alle situationer. Du giver altid det lille ekstra for at give vores medlemmer en enestående oplevelse.

I vores arbejde ”to make people healthier and happier” er du en ægte inspirator, der altid lever efter SATS-værdier.


NØGLEANSVARSOMRÅDER / ARBEJDSOPGAVER:

 • Du er ansvarlig for drift, service, reparation og vedligeholdelse af udstyret i SATS-centrene i dit område
 • Du står selv for lettere vedligeholdelsesarbejder i SATS lokaler
 • Du opretholder et godt samarbejde med dine kolleger i centrene og hjælper dem i dagligdagen
 • Du søger for, at vedligeholdelse og reparationer udføres både ressource- og omkostningseffektivt
 • Du opretholder et godt samarbejde til leverandører/servicepartnere til alle centre
 • Du opretholder god orden og struktur på det fælles lager
 • Du har ansvar for at sikre, at arbejdet i dit område udføres med høj kvalitet, og i passende tempo
 • Ad hoc opgaver inden for drift og vedligeholdelse
 • Du er en SATS-ambassadør både på og uden for arbejdspladsen
 • Du lever vores værdier: I put Members first, I am Accountable, I am Professional and I am Extraordinary.

VI SØER DIG SOM HAR:

 • Du har tidligere erfaring som serviceteknikker eller lignende
 • Du har B-kørekort
 • Du har gode kommunikationsevner, både skriftligt og mundtligt, på dansk og engelsk
 • Du har gode tekniske kompetencer
 • Du har evventuelt en baggrund inden for VVS eller som elektriker. Det er ikke et krav men en fordel


RESULTATER:

Som Servicetekniker i SATS vil du blive målt på hastigheden af opgavernes udførelse og på kvaliteten af dine løsninger.

Som ansat hos SATS er du med til at gøre en vigtig samfundsindsats. Du er med til at hjælpe enkeltpersoner med at få et bedre liv, nå et mål eller måske gøre en drøm til virkelighed. Det er det, der gør, at vi SATS-medarbejdere sandsynligvis har en hyggeligere og mere meningsfyldt arbejdsdag end mange andre. Derudover får du: 

 • Muligheden for at arbejde med et vigtigt og spændende produkt i konstant udvikling, som bidrager til at gøre andre mennesker sundere og gladere! 
 • En rolle i et team med engagerede og kompetente kollegaer på tværs af Norden med stort fokus på læring og udvikling 
 • Gratis adgang til træning på alle vores 250 fitnesscentre i hele Norden og gode rabatter på de varer og tjenester, som vi tilbyder 

Din dagligdag er ude i vores centre og du kommer til at referere til den ansvarlige for teknisk afdeling i Danmark. 

Tal og fakta 

SATS er Nordens største træningskæde med 250 fitnesscentre, cirka 700.000 medlemmer og 10.000 medarbejdere. Vi hviler dog ikke på laurbærrene og har ambitioner om yderligere vækst, både i Norden og i resten af Europa. Vi har en spændende fremtid foran os og ønsker dig velkommen på rejsen

Hvis du har spørgsmål er du velkommen til, at kontakte Teamleder Rene Dupont på tlf. nr.: 28103309