Menu
Menu

Personlig træner (PT)

Copenhagen Center Ansøgningsfrist: 2022-12-31

Kan du bidrage med erfaring og opnå målsætninger for den enkelte?

Når du arbejder i SATS, er din vigtigste opgave at inspirere og motivere, med udgangspunkt i klientens målsætninger – og deraf skabe de resultater der vækker glæde og livskvalitet hos den enkelte.

Som en del af vores team får du mulighed for faglig og menneskelig udfoldelse.Du kan udvikle dine evner og altid arbejde på at blive den bedste version af dig selv.

Sådan kan du være med til at gøre en forskel

Som Personlig Træner PT hos SATS giver du vores medlemmer unikke træningsoplevelser i trygge og professionelle omgivelser. For mange af vores medlemmer er det samarbejdet med en personlig træner, der bliver deres nøgle til at få succes med træningen og opnå en varig livsstilsændring.

Du kommer tættere på medlemmerne allerede ved det første møde, hvor du foretager en grundig behovsafdækning. Du bruger din kompetence til at skræddersy realistiske, motiverende og individuelle kost- og træningsplaner, som hjælper medlemmerne med at nå deres mål.

Er dette en rammende beskrivelse af dig?

  • Du har en godkend personlig træner uddannelse eller tilsvarende
  • Du er en inspirator, som går op i at give dine klienter forskellige træningsoplevelser baseret på konkrete og individuelle målsætninger
  • Du brænder for salg og tager ansvar for at etablere og udvikle din egen kundebase
  • Du er indforstået med, at arbejdstiden kan forventes placeret både morgen, eftermiddag/aften samt i weekender 
  • Du identificerer dig med vores værdier: I put Members first, I am Accountable, I am Professional og I am Extraordinary.

 

De bedste argumenter for at blive en del af teamet

Som PT i SATS vil du møde en bred vifte af mennesker, med hver deres målsætninger og visioner for tilværelsen. Du er med til at hjælpe enkeltpersoner med at få et bedre liv, nå et mål eller måske realisere en livslang ambition. Det er det, der gør, at vi SATS-medarbejdere sandsynligvis har en hyggeligere, sundere og sjovere arbejdsdag end mange andre. Derudover skal du vide, at:

  • SATS har lang erfaring med at tilbyde PT-produkter og giver dig trygge rammer, hvor der er styr på pension, forsikring og feriepenge
  • Du får unik adgang til potentielle klienter i form af centrets medlemmer og igennem PT START som alle medlemmer tilbydes
  • Du får gode udviklingsmuligheder via vores interne uddannelsestilbud SATS Academy
  • Mulighed for at blive Master Trainer og være med til at uddanne vores personlige trænere og holdinstruktører.
  • Du får gratis adgang til at træne hos os i hele Norden og gode rabatter på de varer og services, som vi tilbyder

Ansøgning med foto og CV samt uddannelsesbevis fremsendes via nedenstående link med angivelse af, hvilke centre du søger ansættelse i. Vi gør opmærksom på, at vi ikke modtager ansøgninger pr. mail, men kun via linket.

Vi læser ansøgninger og indkalder til samtaler løbende. Efter en eventuel personlig samtale, skal du til en audition, hvor du godkendes som personlig træner. 

Tal og fakta

SATS er Nordens største træningskæde med 250 fitnesscentre, cirka 650.000 medlemmer og 9.000 medarbejdere. Vi hviler dog ikke på laurbærrene og har ambitioner om yderligere vækst, både i Norden og i resten af Europa. Vi har en spændende fremtid foran os og ønsker dig velkommen på rejsen.