Menu
Menu

Personlig træner (PT) til SATS Birkerød

Birkerød SATS Birkerød Ansøgningsfrist: 2021-08-31

Når du arbejder i SATS, er din vigtigste opgave at inspirere og motivere andre på deres eget niveau med positive udfordringer, store som små. Vi vil hjælpe med at gøre motion til en god vane og dermed gøre vores bedste for at tackle en af de største sundhedsudfordringer i vores tid. Som en del af vores team får du også udfordringer, store og små. Her kan du udvikle dine evner og altid arbejde på at blive den bedste version af dig selv.

Sådan kan du være med til at gøre en forskel

Som PT hos SATS giver du vores medlemmer unikke træningsoplevelser i trygge og professionelle omgivelser. For mange af vores medlemmer er det samarbejdet med en personlig træner, der bliver deres nøgle til at få succes med træningen og opnå en varig livsstilsændring.

Du kommer tættere på medlemmerne allerede ved det første møde, hvor du foretager en grundig behovsafdækning. Du bruger din kompetence til at skræddersy realistiske, motiverende og individuelle kost- og træningsplaner, som hjælper medlemmerne med at nå deres mål.

Du er en positiv inspirator, drivkraft og bidragsyder, også uden for dit eget ansvarsområde, og sammen med dine kolleger på centret sørger I for, at centret holder en ekstraordinær standard på alle områder og videreudvikler sig.

Er dette en rammende beskrivelse af dig?

 • Du har en anerkendt personlig træner uddannelse eller tilsvarende
 • Du er en inspirator, som går op i at give dine klienter forskellige træningsoplevelser baseret på konkrete og individuelle målsætninger
 • Du brænder for salg og tager ansvar for at etablere og udvikle din egen klientportefølje
 • Du opleves som tryg og er god til at etablere og opretholde relationer
 • Du er positiv og inkluderende
 • Du arbejder selvstændigt og tager initiativ
 • Du er omhyggelig med at følge procedurer, og du respekterer regler og retningslinjer
 • Du er indforstået med vores forventninger om, at du deltager i den generelle drift af centret, og dermed holder dig velinformeret om centrets tilbud, kampagner, events og foredrag. Du er således altid parat til at give både dine egne kunder og andre medlemmer den bedste service, når du er i centret 
 • Du er indforstået med, at arbejdstiden kan forventes placeret både morgen, eftermiddag/aften samt i weekender 
 • Du identificerer dig med vores værdier: I put Members first, I am Accountable, I am Professional og I am Extraordinary.

De bedste argumenter for at blive en del af teamet

Som PT hos SATS er du med til at gøre en vigtig samfundsindsats. Du er med til at hjælpe enkeltpersoner med at få et bedre liv, nå et mål eller måske gøre en drøm til virkelighed. Det er det, der gør, at vi SATS-medarbejdere sandsynligvis har en hyggeligere, sundere og sjovere arbejdsdag end mange andre. Derudover skal du vide, at:

 • SATS har lang erfaring med at tilbyde PT-produkter og giver dig trygge rammer, hvor der er styr på pension, forsikring og feriepenge
 • Du bliver en del af et dygtigt og professionelt team, hvor vi sammen løfter vores kompetencer og hjælper hinanden med at lykkes
 • Du får unik adgang til potentielle klienter i form af centrets medlemmer og igennem PT START som alle nye medlemmer tilbydes
 • Du kommer til at arbejde med et utroligt vigtigt og spændende produkt i konstant udvikling
 • Du får gode udviklingsmuligheder via vores interne uddannelsestilbud SATS Academy
 • Du får gratis adgang til at træne hos os i hele Norden og gode rabatter på de varer og tjenester, som vi tilbyder
 • Mulighed for at blive Master Trainer og være med til at uddanne vores nye personlige trænere og holdinstruktører.

 

Ansøgning med foto og CV fremsendes via ansøgningslinket her på siden. Vi gør opmærksom på, at vi ikke modtager ansøgninger pr. mail. 

Der afholdes løbende ansættelsessamtaler, og efterfølgende vil der være en audition, hvor du godkendes som personlig træner. Vi gemmer ansøgningerne og ansætter, når vi mangler personlige trænere i centret

 

Tal og fakta

SATS er Nordens største træningskæde med 250 fitnesscentre, cirka 650.000 medlemmer og 9.000 medarbejdere. Vi hviler dog ikke på laurbærrene og har ambitioner om yderligere vækst, både i Norden og i resten af Europa. Vi har en spændende fremtid foran os og ønsker dig velkommen på rejsen.