Menu
Menu

Cykelinstruktør til SATS i Roskilde

Roskilde SATS Ro's Torv, Roskilde Ansøgningsfrist: 2021-07-31

Når du arbejder i SATS, er din vigtigste opgave at inspirere og motivere andre på deres eget niveau med positive udfordringer, store som små. Vi vil hjælpe med at gøre motion til en god vane og dermed gøre vores bedste for at tackle en af de største sundhedsudfordringer i vores tid. Som en del af vores team får du også udfordringer, store og små. Her kan du udvikle dine evner og altid arbejde på at blive den bedste version af dig selv.

Sådan kan du som cykelinstruktør gøre en forskel

Som cykelinstruktør i SATS vil du møde mange forskellige slags medlemmer – alle med forskellige behov for træning, og din opgave er at motivere dem til at yde deres bedste og hjælpe dem til at nå deres mål. Du vil være en vigtig ambassadør for SATS i dine timer, men også når du møder medlemmer andre steder i centret. Du hjælper SATS med altid at levere de bedste produkt- og træningsoplevelser, og sammen med dine kolleger er du med til at sikre, at vores medlemmer altid mødes af et ryddeligt, rent og indbydende center.

Vi ønsker at vores medlemmer skal føle sig trygge, når de deltager i cykeltræning, og at de modtager den samme gode oplevelse, hver gang de besøger et SATS center og deltager i cykeltræning. Derfor er det vigtigt, at du forbereder dig grundigt til dine undervisningstimer og at du underviser i overensstemmelse med SATS-retningslinjerne.

Kan du genkende dig selv i følgende?

 • Du har erfaring som cykelinstruktør, og du underviser altid professionelt og med stor passion og selvtillid
 • Du brænder for at give deltagerne i dine timer en positiv oplevelse, som opmuntrer dem til at vende tilbage igen og igen
 • Dine træningstimer er inspirerende og motiverende og kendetegnes ved et højt kvalitetsniveau og faglig kompetence.
 • Du nyder at undervise, og du motiveres af at hjælpe andre til at få succes i deres træning
 • Du er imødekommende og positiv, og du udviser stor loyalitet over for SATS og leverer en ekstraordinær medlemsservice
 • Du har en grundlæggende overbevisning om, at fysisk og mental aktivitet bidrager til at forbedre folks hverdag
 • Du har gennemført en godkendt uddannelse for cykelinstruktører
 • Du har en uddannelse i fysiologi og anatomi og kan førstehjælp
 • Du kan identificere dig med vores værdier: I put Members first, I am Accountable, I am Professional and I am Extraordinary.

De bedste argumenter for at blive en del af teamet

Som ansat hos SATS er du med til at gøre en vigtig samfundsindsats. Du er med til at hjælpe enkeltpersoner med at få et bedre liv, nå et mål eller måske gøre en drøm til virkelighed. Det er det, der gør, at vi SATS-medarbejdere sandsynligvis har en hyggeligere, sundere og sjovere arbejdsdag end mange andre. Derudover får du:

 • En rolle i et dygtigt og professionelt team, hvor vi sammen løfter vores kompetencer og hjælper hinanden med at lykkes
 • Mulighed for at arbejde med et vigtigt og spændende produkt i konstant udvikling
 • Gode udviklingsmuligheder, blandt andet via vores interne uddannelsestilbud SATS Academy, hvor vi tilbyder spændende træningskoncepter, så du kan udvide din erfaring og udvikle dig som instruktør
 • Gratis adgang til at træne hos os i hele Norden og gode rabatter på de varer og tjenester, som vi tilbyder
 • Mulighed for at være med til at gøre andre mennesker sundere og gladere.

Vi forventer desuden, at du vil tage del i den generelle drift af centeret og holde dig informeret om de ting, der sker i centeret. Det kan for eksempel være specielle tilbud, kampagner, events og foredrag, som du skal informere medlemmerne på dine hold om.

Arbejdstiden er 1 time pr. uge placeret søndag morgen, og ansættelsen starter fra 15. august.

Hvis du er interesseret, så skynd dig at sende en ansøgning med foto og CV. Vi holder løbende samtaler og ansætter, når den rette kandidat er fundet.

Vi glæder os til at høre fra dig!

 

Tal og fakta

SATS er Nordens største træningskæde med 250 fitnesscentre, cirka 650.000 medlemmer og 9.000 medarbejdere. Vi hviler dog ikke på laurbærrene og har ambitioner om yderligere vækst, både i Norden og i resten af Europa. Vi har en spændende fremtid foran os og ønsker dig velkommen på rejsen.